30/11/-0001
Одрин - този някогашен български град в наши дни е врата към Турция от и към Европа. И макар “комшиите” - нашенци и гърци да го посещават основно, за да напълнят пазарските чанти, Одрин има какво да предложи освен шопинг молове и традиционни базари. А защо да не съчетаете и двете - пазаруване с разглеждане на забележителности. В статията На пазар в Одрин и Лозенград ви разказахме подробно за възможностите за шопинг в Одрин, а в тази ще ви запознаем с някои от основните забележителности на града.
В близост до Одрин се сливат водите на Арда и Марица, а след тях и на Тунджа, за да продължат пътя си като пълноводна Марица. Одрин е опасан от каменни мостове, които пресичат реките и оформят най-живописната част от панорамата на града. Големите каменни мостовете с арки и каскади съхраняват спомена от цивилизациите, населявали района. Повечето са построени през османско време върху следи от византийски мостове. Край тях са разположени кафенета и ресторанти, където може да похапнете вкусни традиционни специалитети или да се насладите на чаша турско кафе.
Мостът Фатих е изграден от най-известния архитект на Османската империя Мимар Синан, който е проектирал и джамията Селимие в центъра на града. Мостът Меджидие е бил любимо място на султаните, от където се любували на едни от най-красивите залези. И днес многобройни туристи се събират там всяка вечер, за да изпратят деня. А мостът Узункьопрю е един от най-дългите и широки каменни мостове в света.
снимка: bg-tr-tourism.eu
Няма как да не споменем джамията Селимие с най-високите й минарета в цяла Турция, която се извисява величествено и се вижда от почти всяка точка на града. Построена е през 1575 година по нареждане на султан Селим II от прочутия османски архитект Мимар Синан в разцвета на Османската империя. Архитектурният план на джамията е вдъхновен от византийския стил на Света София, но куполът й е още по-голям и се отличава с нови за времето си архитектурни решения. Отпред се намират чешми, където мюсюлманите измиват краката си, преди да влязат вътре, а интериорът е украсен с изящна калиграфия с цитати от корана. Любопитно е, че джамията е имала 1000 прозореца, но един от тях е бил зазидан и затова са станали 999 на брой.
Друга интересна забележителност от османската ера е Музея на здравето, разположен във великолепен комплекс, построен по време на управлението на Баязид II през 15 век. Комплексът е функционирал като медицинско училище, в което са се обучавали лекарите на Османската империя и като една от малкото за онова време централизирани лечебни заведения в продължение на повече от 4 века чак до Руско-Турската война през 1878 година. В експозицията на музея са изложени восъчни фигури на османски лечители, които демонстрират интересни медицински практики от миналото. Восъчните фигури са били изработени с помощта на музей Мадам Тюсо в Лондон. Любопитно е отношението на османските лечители към психично болните. Във време, когато в Европа на тях са гледали като на обсебени от дявола, в османската болница са ги обгрижвали с музикотерапия. Специално композирана лечебна музика, изпълнявана от оркестър, успокоявала болните и облекчавала различни здравословни проблеми.
снимка: Pinterest
До началото на миналия век в Одрин е живеела голяма българска общност със свои училища и църкви, през 1913 българското население е прогонено заради Междусъюзническата война. В Одрин има две български църкви - църквата “Св. Георги” и храма “Св. св. Константин и Елена”. Църквата Св. Георги, построена през 1880 година е все още функционираща и добре поддържана, а към нея има и действащо читалище. Намира се в западнал район на града, където все още може да се видят къщи с възрожденска архитектура, някога населявани от българи.
Другата църква “Св. св. Константин и Елена” отпразнува 150 години от построяването си миналата година. След Балканската война остава безстопанствена, с след неволно опожаряване тъне в разруха с години, но през 2008 година е възстановена със средства от българската държава, фондации и дарения на обикновени българи. Тя е задължителна спирка за българите, посещаващи Одрин.
снимка църквата Св. Константин и Елена: mapio.net
В стария квартал на Одрин Калейчи може да надникнете в миналото на града. Красиви дървени фасади красят старите сгради, но за съжаление някои от тях са изоставени. Тук се намира и най-голямата синагога на Балканския полуостров, която е напълно реновирана през 2015 година. В пристройка към храма има музей на занаятите, където са изложени ръчно изработени изделия на местни майстори.
Наричат Одрин град на фонтаните заради многото шадравани по централната улица. По улицата ще видите красиви фасади, някои от които напомнят български възрожденски къщи, а други са изцяло облепени с плочки като португалското азулежу. Многото ресторантчета и дюканчета примамват гостите на града с вкусни местни специалитети като известния тава джигер - дроб, нарязан на ленти и изпържен в брашно, гарниран с червени чушки.
Разходете се до Одрин с екскурзиите на туристическа агенция Holiday Plus BG - Еднодневен шопинг Одрин и Лозенград от Варна всяка събота и Шопинг програма Одрин и Лозенград с нощувка. Ще имате възможност да посетите известни туристически забележителности и да напазарувате качествени стоки на добри цени.
автор: Силвия Добрева